اخبار و مقالات, دامپزشکی

آماده سازی گربه برای انجام تزریق دارو

اماده سازی گربه برای انجام تزریق دارو

تزریق آمپول به گربه

ممکن است به کسی که گربه خود را به دامپزشک برده است داروهای خاصی برای تجویز در خانه داده شود . اما فکر تزریق دارو ممکن است بعضی از صاحبان گربه ها را به شدت بترساند. بعضی از داروها به صورت قرص وجود دارد ، اما داروهای دیگر مانند انسولین باید از طریق تزریق تجویز شوند.

 [۱] اصطلاح فنی این دسته از داروها داروهای زیر جلدی است ، به این معنی که در زیر پوست (جلدی) تجویز می شود.

[۲] برخی از داروهای زیرپوستی به سادگی در زیر پوست تجویز می شوند . در حالی که انواع دیگر داروهای زیرپوستی باید در عضله تجویز شوند (تزریق عضلانی نامیده می شود) و محل تزریق مورد نیاز نحوه مصرف دارو را تعیین می کند.

 دانستن اینکه چگونه داروی زیر جلدی را به طور ایمن برای گربه خود تجویز کنید می تواند به کاهش استرس شما کمک کند و گربه را خوشحال و سالم نگه دارد.

آماده سازی گربه برای تزریق

مرحله اول

اطمینان حاصل کنید که گربه شما هیدراته است.

اگر تزریق زیر جلدی به گربه خود انجام می دهید ، ضروری است که گربه قبل و بعد از تزریق هیدراته بماند.

 اگر گربه شما دچار کم آبی شدید ، دارویی که شما تجویز می کنید ممکن است به طور کامل جذب نشود. این مسئله برای اکثر گربه های سالم مشکلی ایجاد نمی کند ، اما اگر احتمال می دهید گربه دچار کمبود آب بدن شده است باید با دامپزشک در مورد مرطوب نگه داشتن بدن صحبت کنید.

مرحله دوم

در مورد محل تزریق تصمیم بگیرید. ممکن است شما بخواهید گربه را در دامان خود نگه دارید تا در حین تزریق او راحت باشد  . اما این  کارباعث می شود گربه شما را خراشیده یا به شما آسیب برساند. اگر تصمیم دارید گربه را در دامان خود نگه دارید . بهتر است یک حوله ضخیم پایین بگذارید تا پاهای شما را بپوشاند. با این حال ، بهترین مکان یک سطح صاف ، مانند یک میز است.

مرحله سوم

یک محل تزریق مناسب انتخاب کنید.

محل تزریق متفاوت خواهد بود ، بسته به اینکه شما یک تزریق زیر جلدی ساده انجام می دهید یا یک تزریق عضلانی.

اما حتی در این پارامترها ، تزریق بیش از حد به گربه در همان نقطه می تواند مشکلاتی برای گربه شما ایجاد کند.

دلیل آن این است که بدن گربه بین شش تا هشت ساعت طول می کشد تا مایعات تجویز شده را به طور کامل جذب کند.

 مصرف بیش از حد دارو در یک نقطه قبل از جذب باعث تجمع مایعات می شود که ادم نامیده می شود.

می تواند باعث ناراحتی گربه شما شود و می تواند مانع از ادامه مصرف داروی زیادی در بدن گربه شود.

قبل از انتخاب محل تزریق جدید ، باید بتوانید حدود ۵ تا ۱۰ میلی لیتر دارو به ازای هر پوند وزن بدن (یا حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی لیتر دارو به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) تجویز کنید.

 

گربه خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که تزریق مایعات به میزان کافی جذب شده است. این کار را می توانید با لمس در امتداد محل تزریق و همچنین در امتداد شکم زیر محل تزریق انجام دهید . زیرا مایعات تمایل دارند تا در قسمت زیرین گربه جمع شوند.

مرحله چهارم

محل تزریق را با یک سواب الکل مالش دهید. بیشتر گربه ها به این مرحله احتیاج ندارند مگر اینکه از نقص سیستم ایمنی رنج ببرند.

 اما از بین بردن باکتری ها تنها مزیت سواب الکل نیست. مالیدن الکل همچنین می تواند مو ضخیم گربه شما را صاف نگه دارد و باعث شود هنگام تزریق به راحتی پوست را ببینید.

مرحله پنجم

از غذا به عنوان حواس پرتی استفاده کنید. درست قبل از تزریق ، به گربه خود چیزی را بدهید که واقعاً از آن لذت می برد . مانند غذای کنسرو گربه یا ماهی تن. به محض اینکه او شروع به خوردن غذا کرد ، پوست او را به آرامی در جایی که می خواهید تزریق کنید ، پیدا کنید . بعد از حدود پنج ثانیه باید غذا دادن را متوقف کرده و غذا را از دسترس خارج کنید. غذا را برگردانید ، و این بار کمی سخت تر برای نگهداری گربه تلاش کنید. این کار را تکرار کنید تا زمانی که گربه شما نیشگون گرفتن را تحمل کند و روی غذا متمرکز شود. این به او کمک می کند تا آمپول بزند و درد و استرسی را که هنگام گرفتن پوست برای تزریق به او وارد می شود کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید