مقالات

کسب و کار راه اندازی گلخانه میکروگرین

میکروگرین چیست؟

میکروگرین ها یا ریز سبزی ها، در واقع نشاءهایی جوان از انواع گیاهان و به ویژه سبزیجات خوراکی هستند. آن‌ها قبل از اینکه فرصتی برای تبدیل‌شدن به گیاهان کاملاً رشد یافته داشته باشند، برداشت می‌شوند. ریز سبزی ها معمولاً یک تا سه هفته پس از جوانه زدن برداشت می‌شوند.

آنها بین 7 تا 14 روز حدود 7 سانتی متر قد می کشند. طعم آن ها بسیار بهتر از سبزی های بالغ است. شما می توانید در تهیه سالاد، سوپ یا ساندویچ از میکروگرین ها استفاده کنید.

سبزی های کوچک در واقع نسخه های کوچکتر سبزی های کاملا بالغ هستند که قبل از اینکه کامل رشد کنند، برداشت می شوند. دانه هایی پس از خیساندن در آب، جوانه می زنند و زمانی که به رنگ سبز خوبی در می آیند، پیش از آنکه زرد شوند برداشت می شوند.

میکروگرین ها، دارای مزیت های تغذیه ای چشمگیری نسبت به سبزی های بالغ هستند. تحقیقات نشان داده است که تمامی سبزیجات کوچک، تقریباً حدود 5 برابر بیشتر از برگ های بالغ دارای مواد مغذی هستند.

اخیرا، میکروگرین ­ها شروع به ظاهر شدن در منوهای رستوران­ های سراسر کشور شده ­اند.

 

ده پرسش درباره میکروگرین:

1- میکروگرین چیست؟

میکروگرین­ ها گیاهان خوراکی کوچکی هستند که نسبت به جوانه ­ها مسن­تر هستند، اما نسبت به گیاه با رشد کامل جوان­تر می­ باشند. میکروگرین­ ها پس از ظهور برگ­ های “واقعی” برداشت می­ شوند. آن­ها کوچکترین سبزی­ های سالاد هستند و از هر گونه گیاهی نظیر چغندر، تربچه و خردل می­توان به دست آورد.

2- تفاوت بین جوانه ­ها و میکروگرین ­ها چیست؟

به دلیل اندازه آن­ ها، میکروگرین­ ها معمولا به جوانه ­ها اشتباه گرفته می­ شود. آن­ ها جوانه نیستند. جوانه ­ها دانه­ های جوانه ­زده در حضور آب هستند که بطور کامل به همراه دانه، ریشه و ساقه مصرف می­شوند. میکروگرین­ ها همانند جوانه­ ها در آب رشد نمی­ کنند. آن­ ها معمول در خاک یا در بستر استریل، مانند فیبر، رشد می­کنند. تراکم بذر برای میکروگرین­ ها بسیار کمتر از جوانه­ ها است. این امر باعث می­ شود که گیاهان کوچک رشد کرده و از بیماری­ های مشترک ممانعت کند. میکروگرین­ ها از طریق برش، بدون ریشه، برداشت می­ شوند.

3- آیا می­توان میکروگرین ­ها را در مناطق آب و هوای ما رشد داد؟

برخلاف بسیاری از محصولات، میگروگرین­ ها می­توانند تقریبا در هر نقطه، حتی در زمستان و در مناطق آب و هوایی سرد، رشد کنند. از آنجا که میکروگرین­ ها فضای بسیار کوچکی را در اختیار دارند، در صورتی که شرایط آب و هوایی خارج اجازه رشد را نمی­دهد، می­توان آن را درون خانه رشد داد.

4- بهترین گیاهان برای رشد به عنوان میکروگرین­ کدام گیاهان هستند؟

از آنجا که میکروگرین­ ها بطور گسترده برای افزودن “روی” به غذای اصلی یا سالاد استفاده می­شوند، محبوبیت بسیاری را دارند. برای مثال، شابانک طعم تند را به مواد غذایی دیگر، ریحان، کرفس، کلم، گشنیز اضافه می­کند و عمدتا بصورت بوته کامل، سالاد و همراه با تربچه مصرف می­شود. علاوه بر این، میکروگرین­ ها باعث ایجاد طیف گسترده­ای از سبزی­ های رنگی می­ شوند

درآمد حاصل از میکروگرین

از آنجا که چرخه تولید محصول بسیار کوتاه است، تولیدکنندگان تجاری می­توانند درآمد خوبی را در فضای بسیار کوچک داشته باشند. بیشتر گیاهان میکروگرین در حدود دو هفته آماده می­شوند.

 

بنابراین، می­توانند 25-20 محصول را در سال تولید کنند. با پشته ­سازی کانال­ های رشد و سینی­ های عمودی، چهار برابر فضای بیشتری را می­توان ایجاد کرد.

با استفاده از سیستم چهار قفسه، بسیاری از تولید کنندگان در هر دوره 2 هفته ­ای بطور متوسط 22.5 کیلوگرم میکروگرین را با اندازه 60 متر مربع تولید می­کنند. مقدار در آمد  حدود 200 هزار تومان برای هر کیلوگرم می ­باشد. بیشتر تولید کنندگان گزارش کرده اند که در یک واحد سطح رشد، متوسط برداشت 120 گرم در یک سینی (10 × 20) است.

مطالعات نشان می­دهد که بسیاری از میکروگرین­ ها، مانند کلم قرمز، بروکلی و تربچه، 40 برابر مواد مغذی بیشتری نسبت به همتایان بالغ دارد. طبق گفته پروفسور چین وانگ از دانشگاه مریلند، میکروگراس ­ها 4 تا 40 برابر مواد مغذی بیشتری دارند. تیم تحقیقاتی وی 25 میکروگراس مختلف را از نظر میزان ویتامین C، ویتامین E، ویتامین K، لوتئین و بتا کاروتن مورد بررسی قرار داده و مشخص کردند که بطور قابل توجهی افزایش می­یابند. دکتر ژن لستر، پژوهشگر USDA می­گوید: “همه این مواد مغذی برای پوست، چشم و مبارزه با سرطان مهم هستند و همه مزایای آن ­ها با منشاء آن­ ها ارتباط دارد. برای پیدا کردن سطوح بالایی از مواد مغذی، من آن را کاملا شگفت-اور می­بینم”.

از آنجا که رشد میکروگرین­ ها به تجهیزات گران قیمت مانند تراکتور و شخم نیاز ندارد، هزینه­ های راه ­اندازی آن می­تواند کاملا مقرون به صرف و  حدود 50 میلیون تومان باشد. تولیدکنندگان داخل خوانه می­توانند از وسایل ارزان قیمت فلورسنت استفاده کنند تا هزینه کمتر باشد. 

 

یکی از بزرگترین تولید کنندگان، میکروگرین­ ها را به عنوان بهترین روش “راه اندازی سریع” کشاورزی شهری نامیده ­اند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آغاز کسب و کار میکروگرین­ ها، میتوانید در دوره های آموزشی فراساحل نگار شرکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید